ONZ podejmuje działania w walce z odpadami z tworzyw sztucznych
Z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) przygotowała raport dotyczący zanieczyszczenia środowiska odpadami tworzyw sztucznych, raport ten napisany został w formie mapy drogowej, opartej o studium przypadków z ponad 60 krajów, zawierającej potrzebne działania do wdrażania, celem ograniczenia zużycia jednorazowych plastikowych wyrobów i wprowadzenia zrównoważonej polityki tworzyw sztucznych.
Wśród zaleceń znajdują się konkretne działania, które decydenci mogą podjąć w celu poprawy gospodarowania odpadami, promowania przyjaznych dla środowiska alternatyw, edukacji konsumentów, dobrowolnych strategii redukcji i skutecznego wdrażania zakazów lub opłat za używanie i sprzedaż jednorazowych tworzyw sztucznych.
Autorzy raportu przedstawiają zarówno zalety tworzyw sztucznych (higieniczność opakowań, nie korodują, są lekkie, łatwe w transporcie itd.), jak i ówczesne problemy związane z ogromną produkcją tworzyw sztucznych dla różnych sektorów gospodarki oraz praktycznie brakiem recyklingu (tylko 9% produkcji jest powtórnie przetwarzana, a blisko 80% jest składowana lub po prostu porzucana nielegalnie zanieczyszczając środowisko). Najwięcej odpadów z tworzyw sztucznych powstaje z opakowań jednorazowych.
Mimo iż najwięcej jednorazowych odpadów opakowaniowych wytwarza się w Azji oraz Ameryce Północnej, o czym się powszechnie mówi, w Europie również produkuje się duże ilości odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych.
Co ciekawe w raporcie podkreślono nie tylko aspekty zdrowotne dla zwierząt i ludzi związane z przedostawaniem się tworzyw sztucznych do środowiska, ale również aspekty ekonomiczne. Organizacja Współpracy Ekonomicznej krajów Azji i Pacyfiku (APEC) oszacowała ekonomiczny wpływ tworzyw sztucznych znajdujących się w oceanach na gospodarkę morską w wysokości 1,3 mld USD. Straty odnotowywane są w branży turystycznej, rybołówstwie i żegludze.
Wśród działań, które należy podjąć w walce z nadmierną ilością tworzyw sztucznych wymienia się stosowanie poprawnej segregacji u źródła oraz efektywnego transportu odpadów, jak również ekonomicznie opłacalny recykling oraz zmniejszenie ilości składowanych odpadów na wysypiskach. Wszystkie te działania powinny zostać podjęte w oparciu o ideę circular economy (gospodarkę o obiegu zamkniętym), a przede wszystkim opierać się na odpowiednich działaniach promocyjnych i edukacyjnych, które pomogą zwiększyć świadomość konsumentów wybierających produkty w opakowaniach plastikowych.
11.06.2018 r.
Więcej przeczytasz: