Polacy produkują stosunkowo mało śmieci, ale wciąż nie potrafią ich segregować

Polacy produkują stosunkowo mało śmieci, ale wciąż nie potrafią ich segregować

Polacy na tle innych krajów Europy produkują bardzo mało odpadów. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego GUS w Polsce rocznie produkowanych jest 142 mln ton odpadów, z czego większość stanowią odpady z górnictwa, energetyki i przemysłu. Pozostałe 7% to odpady komunalne (czyli około 10 mln ton odpadów). Rocznie każdy mieszkaniec produkuje około 268 kg, a unijna średnia wynosi aż 481 kg na mieszkańca. Dla porównania, znani z dbałości  o naturę Duńczycy w przeliczeniu na jednego mieszkańca produkują rocznie 747 kg śmieci, a Niemcy – 617 kg. Ilość produkowanych odpadów systematycznie wzrasta.

Niestety segregacja odpadów wciąż w Polsce nie działa tak jak należy, co w konsekwencji sprawia, że spora część odpadów trafia na składowiska. Obowiązująca od 2013 roku tzw. „ustawa śmieciowa” nakazuje samorządom wdrożenie systemów selektywnej zbiórki odpadów. Jednak do dziś około 10% gmin nie wypracowało takich systemów. W wielu gminach system ten jest mało wydajny i tony surowców wtórnych marnują się na składowiskach, zamiast wrócić do gospodarki w wyniku recyklingu.

Według danych GUS w 2014 roku w Polsce recyklingowi poddano zaledwie ok. 21% odpadów komunalnych. W krajach „starej Unii” norma to nawet 60%. Najlepsze wyniki osiągają Austriacy, Niemcy, a tuż za nimi plasują się mieszkańcy krajów Beneluxu, Skandynawii, a także Czesi.

– „By poprawić krajowe wyniki selektywnego zbierania odpadów i recyklingu należy skupić się na trzech obszarach: legislacji, budowie efektywnej infrastruktury i edukacji” – mówi Jan Jasiński, prezes fundacji ProKarton. – „Jak wynika  z naszych badań, najwięcej do zrobienia jest w dużych miastach (pow. 500 tys. mieszkańców). Tam aż 40% mieszkańców ma wątpliwości, do jakich pojemników wrzucać dane typy odpadów. Na wsi ten problem dotyczył 23% badanych”.

Oprócz złej segregacji standardowych odpadów komunalnych, gminy mają duże problemy z odbiorem odpadów wielkogabarytowych i gruzu z remontów, które mieszkańcy wyrzucają do pojemników na odpady zmieszane. – „Takie zachowanie jest kategorycznie niedopuszczalne, ponieważ odpady te powodują poważne uszkodzenia mechanizmów zamontowanych w śmieciarkach, a później urządzeń na linii sortowniczej”– alarmują urzędnicy.

11.05.2018 r.

Więcej przeczytasz na:
http://www.portalsamorzadowy.pl/ochrona-srodowiska/polacy-produkuja-malo-smieci-ale-wciaz-nie-maja-nawyku-segregacji,107911.html