VII Forum Spalania Biomasy i Odpadów – coraz więcej mówi się o RDF
W dniach 1 – 2 marca gościliśmy na VII Konferencji zorganizowanej przez CBE Polska w Warszawie dotyczącej spalania biomasy i odpadów, dyskutowano przede wszystkim o najlepszych technologiach i paliwach do uzyskiwania energii. Jednym z ważniejszych elementów forum była zagorzała dyskusja panelowa, w której udział brali: Marek Ryński – wiceprezes ds. technicznych w ENEA Połaniec, Marusz Błasiak z Lasów Państwowych, prof. dr inż. Krzysztof Biernat – dyrektor Zakładu Paliw Płynnych w Przemysłowym Instytucie motoryzacji (PIMOT), Łukasz Skuza – kierownik ds. paliw alternatywnych w Grupie Ożarów S.A., Jerzy Ziaja – prezes Ogólnopolskiej Izby Recyklingu, Adam Stępień – członek zarządu w Krajowej Izbie Biopaliw oraz Adam Sarnaszek – przedstawiciel z Polskiej Rady Pelletu, rozmowę prowadziła Agnieszka Skorupińska – prawnik z kancelarii CMS.
Na panelu oprócz zagadnień typowo biomasowych, poruszano również kwestię zagospodarowania w energetyce paliw alternatywnych, w tym paliw produkowanych z odpadów komunalnych. Jako przedstawiciel dużej energetyki wypowiadał się Marek Ryński z elektrowni Połaniec, która przeprowadzała już próby zagospodarowania paliwa RDF w elektrowni. Najtrudniejszą częścią wg rozmówcy było uzyskiwanie stosownych pozwoleń (w tym środowiskowych) na przeprowadzenie tego typu prób. Przetestowano spalanie (od 2014 r.) kilku tys. ton paliwa RDF, testy przebiegły pomyślnie. Enea Połaniec byłaby więc przygotowana na spalanie paliwa alternatywnego: -„Projekt leży na biurku, potrzebujemy tylko zielonego światła” – skomentował Ryński. Z kolei wg profesora Biernata, który wypowiadał się w imieniu polskiego ciepłownictwa, wykorzystanie paliw alternatywnych w produkcji ciepła, powinno zacząć się przede wszystkim od doboru paliwa, dopasowanego do urządzenia grzewczego, a nie na odwrót. W związku z tym, PIMOT jest zdania, że trzeba inwestować w biorafinerie, które będą w stanie wytworzyć jak najlepsze paliwa. Dodatkowo profesor wyraził opinię, że wśród obecnych technologii powinno się wybierać tylko te, które powodować będą jak najmniejsze emisje.
O tym, że obecnie dużo dyskutuje się na temat paliw alternatywnych i to nie tylko płynnych biopaliw, ale również RDF, produkowanego z odpadów świadczy fakt, że jednym z gości był przedstawiciel cementowni Ożarów. Nie ma wątpliwości, że to właśnie cementownie były pierwszymi, które postanowiły wykorzystać kaloryczne paliwo jakim są odpady. W cementowniach grupy Ożarów RDF zaczęto używać już w 2000 roku, kiedy to stanowił on 0,5% paliwa potrzebnego do wytworzenia ciepła do wypalania klinkieru. Cementownie stopniowo przekonywały się, że RDF jest bardzo dobrym paliwem i teraz jego zużycie w produkcji ciepła wynosi już aż 50%, a tendencja wciąż jest wzrostowa. Aczkolwiek istnieją też pewne ograniczenia w stosowaniu tego typu paliwa w cementowniach, paliwa muszą posiadać odpowiednią jakość (głównie bierze się pod uwagę zawartość chloru i metali ciężkich w RDF), aby proces był opłacalny ekonomicznie.
Na koniec rozważań dot. RDF podsumowano wielkości tego paliwa występujące na rynku. Z szacowanej sumy około 4 mln ton odpadów RDF rocznie, wg przedstawiciela elektrowni Enea Połaniec – energetyka zawodowa mogłaby wykorzystać spokojnie od 2 do 2,5 mln ton, aczkolwiek na razie nie jest to jeszcze powszechnie praktykowane. Jedynym podmiotem aktywnie wykorzystującym w ilości około 1 mln ton RDF są cementownie, które jak się zakłada będą wykorzystać maksymalnie 1,5 mln. Potencjałem RDF zaczynają interesować się gminy, a nowe spalarnie planowane są już pod RDF (Rzeszów, Olsztyn, Oświęcim). Ilość RDF na rynku miałaby zatem się gwałtownie zmniejszyć. Na razie sprawa wygląda jednak tak, jak wskazali zebrani, że wysokokaloryczna frakcja odpadów unieszkodliwiana jest głównie podczas pożarów, wybuchających „przypadkowo” na składowiskach.
Na panelu pojawił się również wątek elektromobilności. Szeroko dyskutowany w mediach nowy projekt, aby Polska stała się krajem samochodów elektrycznych, spotkał się z dużą dezaprobatą dyskutujących
Płatek RDF
Źródło: Materiały własne
05.03.2017 r.